Tarczyca to gruczoł niezwykle istotny do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu. Zaburzenie w pracy tego małego gruczołu wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Hashimoto to jedna z częściej diagnozowanych chorób w funkcjonowaniu tarczycy. Co warto wiedzieć na temat tej choroby? Hashimoto a wpływ na naszą psychikę?

FUNKCJE TARCZYCY

Tarczyca to mały gruczoł, który wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Problemy w jej funkcjonowaniu możemy zaobserwować w zaburzeniach pracy jajników, serca, wypadających włosach, złej kondycji skóry oraz pojawieniu się trudności emocjonalnych. Inne choroby tarczycy to niedoczynność lub nadczynność tarczycy. W tym artykule dowiemy się co to za choroba i jak może wpływać na nasze zdrowie psychiczne.

CZYM JEST HASHIMOTO?

To choroba, która ma prawdopodobnie podłoże genetyczne, ale na pojawienie się jej może mieć też wpływ tryb życia pacjenta. Jest chorobą autoimmunologiczną, czyli taka, w której układ odpornościowy zawodzi i atakuje własne zdrowe komórki. W rezultacie dochodzi do niedoczynności tarczycy. Choć na Hashimoto cierpią głównie kobiety , to chorobę diagnozuje się też u mężczyzn i dzieci. Na podstawie kierunkowych badań krwi takich jak: tsh, ft3, ft4, anty tpo, anty tg lekarz endokrynolog stawia diagnozę.

OBJAWY HASHIMOTO

Początkowo rozwijająca się choroba Hashimoto nie daje żadnych objawów. Problem z funkcjonowaniem tarczycy mogą nam wskazać jedynie badania krwi. Ta choroba rozwija się bardzo powoli i niszczy naszą tarczycę. Pierwsze jej objawy mogą przypominać niedoczynność tarczycy. Poniżej jej objawy:

 • nadmierne zmęczenie i senność,
 • wypadanie włosów,
 • zaparcia, trudności z wypróżnianiem się,
 • blada cera,
 • sucha skóra,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • nagły przyrost masy ciała, którego nie można powiązać ze zmianą diety,
 • nadwrażliwość na niskie temperatury,
 • problemy z koncentracją,
 • obniżenie kondycji intelektualnej,
 • obniżenie nastroju,
 • huśtawka nastrojów,
 • stany depresyjne.

LECZENIE HASHIMOTO

Jak leczyć tą chorobę? Najważniejsze jest to, żeby osoba chorująca na Hashimoto była pod stałą opieką lekarza endokrynologa, który będzie monitorował poziom hormonów produkowanych przez tarczycę. Osoba chorująca powinna przyjmować zastępcze hormony (letrox lub euthyrox). Leki wypisywane są na receptę, można je bez problemu dostać w aptece. Dzięki dopasowaniu właściwej dawki leku, pacjent może normalnie funkcjonować. Niestety tarczycy nie da się wyleczyć, leki trzeba brać do końca życia.

HASHIMOTO A PSYCHIKA

Tak jak wcześniej pisałam, choroba tarczycy Hashimoto jest bardzo mocno związana z naszym zdrowiem psychicznym. Warto podkreślić, że osoby, które w swoim życiu doświadczają przewlekłego stresu, częściej zapadają na tę chorobę. Pacjenci chorujący na Hashimoto borykają się z zaburzeniami lękowymi, wahaniami nastroju oraz depresją. Trudności na tle emocjonalnym związane są z brakiem lub nadmiarem hormonów tarczycy w naszym organizmie. Po wdrożeniu leczenia farmakologicznego objawy psychiczne ustają, choć nie zawsze. Co należy zrobić w tym przypadku? Co może zrobić osoba, która mimo zażywania leków nadal odczuwa trudności związane ze stanem psychicznym? W takiej sytuacji pomocne może okazać się skorzystanie z pomocy psychologa, psychoterapeuty. Depresja, zaburzenia lękowe to poważne problem, których nie można lekceważyć. Regularne sesje w gabinecie psychoterapeutycznym pomogą w odzyskaniu równowagi psychicznej.